1.nap
Másnap korán reggel keltünk, összepakoltunk, majd a vendéglátóink révéből bőségesen megreggeliztünk. Rengeteg fajta gyümölcsöt ismerhettünk meg, amikről addig még nem is hallottunk.
Hívtunk egy taxit, majd elindultunk a Limai Múzeum és Levéltárba, hogy egy kis betekintést nyerjünk az inkák életmódjába.
Először a múzeumot tekintettük meg:
Az inkák csodálatos, bonyolult mintájú, színes szőtteseket gyártottak. Gyakori díszítőelem volt a jaguár vagy a puma alakja. A gyapjút a hegyekben élő háziasított lámák és alpakák adták.
Az aranyművesség mesterei voltak. Sírjaikba gyakran helyeztek el kis aranyszobrokat. Sajnos a spanyol hódítók a legtöbbet beolvasztották.
Az inkák nem tudtak írni és olvasni. Életükről különböző pontokon megcsomózott zsinórokkal készítettek feljegyzéseket. Így fontos adatokat tárolhattak a jelentős eseményekről, törvényekről, népességükről, aranytartalékaikról stb. A színek, a csomók száma (a tízes számrendszert használták) és a zsinór hossza fejezte ki a csomóírás tartalmát.
Majd ellátogattunk a levéltárba is, ahol az életmódjukról olvastunk:
A nép három részből állt:
- hatun runa = földműves réteg(legnépesebb osztály)
- yanacona = szolgák
- camayoc = kézműves réteg
Az inkák nézete szerint az ember kötelessége a természet megőrzése és megvédése. E szerint szükséges az emberek és a természet közötti kölcsönösség fenntartása.
A föld közös tulajdonban volt. A legnagyobb bűnnek a hazugság, a lopás és a lustálkodás számított; ezeket halállal sújtották – az út mellé láncolták a törvényszegőket, az arra járóknak joga volt megkövezni őket, majd a holttestüket a szemétdombra vetették.